Dlaczego warto się uczyć tworzenia stron

projektowanie stron

Projektowanie stron internetowych to działalność niezbędna dziś każdemu przedsiębiorcy, ale też wielu indywidualnym użytkownikom Internetu. Projektowanie stron internetowych jest dziś dostępne nie tylko dla prywatnych przedsiębiorców, korzystających z usług agencji interaktywnych, które mogą wykonać stronę www na zlecenie, ale w istocie dla każdego Internauty, który może taką stronę utworzyć nie ponosząc żadnych nakładów.Dlatego właśnie zdecydowałem się uczyć w tej dziedzinie.

Ponieważ w zglobalizowanym świecie niemożliwe jest prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej bez pomocy Internetu, każdy właściciel firmy inwestuje obecnie jakąś sumę środków w firmową stronę z systemem CMS, bez względu na to czy ma być to strona dla architekta, czy dla restauracji. Małe przedsiębiorstwa posiadają często również ograniczone strony, na przykład w ilości, podstron, co jest zresztą najczęściej zupełnie wystarczające. Wyobraźmy sobie na przykład zakład projektowy, któremu do przyciągnięcia klientów wystarczy prosta strona w formie wizytówki. Gdy jednak właściciel takiego zakładu zdecydowałby się na zainwestowanie w taką formę promocji firmy, mógłby liczyć na to, że jego strona zostanie wzbogacona przez webdesignera w interaktywne elementy, na przykład galerię wykonanych pomieszczeń lub budynków. Projektowanie stron flash, to zresztą bardzo interesująca propozycja dla przedsiębiorców, którzy pragną, żeby ich strona przyciągała klienta dobrze wykonanymi animacjami i nowoczesnymi interaktywnymi elementami. Jest to zresztą stosunkowo nowa dziedzina webdesignu, ale bardzo szybko zyskująca na popularności i będąca tą formą, na którą przedsiębiorcy często zgłaszają zapotrzebowanie, zlecając projektowanie stron internetowych swojej firmy. Jeżeli chodzi zaś o użytkowników indywidualnych, to mogą oni zdecydować się, aby pozostało ono w ich kompetencjach. Wystarczy, że tak użytkownik będzie miał odrobinę komputerowych zdolności i cierpliwości do tego, aby nauczyć się zasad tworzenia stron www.

Nie trzeba nawet uczyć się języka HTML, ani obróbki grafiki, chyba że chcielibyśmy tworzyć własne szablony WordPress, Internet zapewnia wiele możliwości także tym, którzy nie czują się specjalnie biegli w obsłudze komputera i dla których projektowanie stron byłoby zbyt trudne. Dla takich osób przeznaczone są popularne systemy blogów, które posiadają intuicyjny interfejs, umożliwiający łatwe modyfikowanie wyglądu strony i dodawanie treści. Wystarczy więc odrobina zapału i chęci tworzenia, a Internet może stać otworem przed każdym, który chciałby podzielić się swoimi kreacjami z innymi.

Przygotowałem właśnie nowy portal na zlecenie klienta, który ma zajmować się handlem stron i domenami. Konkretnie jest to projekt witryny internetowej będącej rodzajem pośrednika pomiędzy kupującymi a sprzedającymi strony, fora i inne portale internetowe. Był to bardzo ciekawy projekt o którym można przeczytać poniżej. Projekt portalu musiałem zacząć od wyboru domeny.

Zaproponowałem klientowi targ stron, na co on się zgodził. Następnie wybierałem trochę w oprogramowaniu OpenCart, na bazie którego można by postawić taki serwis ogłoszeniowy. Posprawdzałem parę skryptów, ale ponieważ nie satysfakcjonowały mnie one, wpadłem na pomysł, żeby do budowy wykorzystać stary dobry WordPress. Jak sobie wymyśliłem, tak też zrobiłem, a jak się okazało, były do niego dostępne dość łatwo pluginy, które umożliwiły mi zbudowanie bardzo fajnego i w miarę kompletnego serwisu. Muszę powiedzieć, że sama konstrukcja – kod i projektowanie template’a OpenCart 2020 wcale nie były tak pracochłonne, jak tłumaczenie pluginu. Skrypt oczywiście jest tylko w języku angielskim, dlatego należało w nim jeszcze przerobić tłumaczenie na polski, a następnie przekompilować pliki języka. Ponieważ tekstu jest tam dużo, dość mocno się napracowałem, ale efekt był bardzo satysfakcjonujący. Sprawdziłem też ogólną strukturę strony i wszystko było ok, więc następny elementem była grafika.

Zdecydowałem, że nie będę przeładowywał grafiką portalu. Zamiast tego wybrałem czysty CSS, schludnie podzielony na warstwy, niemal jak na zajęciach webusability na polibudzie. Jedynym elementem graficznym który musiałem zaprojektować, było logo portalu, które przygotowałem tak:

Jak wdać, akcentuje ono, że na handlu stronami można zarobić i że łatwo jest sprzedać stronę.

Pozostała jeszcze warstwa tekstowa, do której przygotowane będą artykuły opisujące jak można zyskiwać na stronie, ale to ma przygotować już copywriterka, której właściciel zlecił pracę. Jak wam się podoba strona? Będzie fajnie, jeżeli zostawicie konstruktywne komentarze.